تمامی کسانی که دارای کسب و کاری هستند، ترجیح می دهند شرکت های خود را در کشورهای مختلف ثبت کنند تا با این روند کسب و کار خود را گسترش دهند. برخی از افراد هم ترجیح می دهند که شرکت خود را در کشوری که می خواهند زندگی کنند، ثبت کنند. به طور کلی این کار به هیچ وجه آسان و سریع اتفاق نمی افتد و یکی از دغدغه های افراد همین موضوع است. هر کشور دارای قوانین حقوقی و تجاری خاصی است که می تواند مانعی بر سر راه افرادی باشد که به تازگی قصد دارند شعبه دیگری از کسب و کار خود را در کشوری دیگر راه اندازی کنند یا حتی بیزینس جدیدی را تاسیس کنند. به همین دلیل توصیه ما به این افراد این است که در مرحله اول باید اطلاعات خود را بالا ببرند و سپس تلاش و صبر را ضمیمه کار خود کند تا در نهایت موفق شوند. در ادامه این مقاله سعی داریم اطلاعاتی در مورد گسترش بیزینس و ثبت شرکت در خارج از کشور برای شما بیشتر توضیح دهیم تا اطلاعات بیشتری بدست آورید. 

چگونگی ثبت شرکت در خارج از کشور

اولین قدمی که باید بردارید این است که قوانین آن شرکت را بدانید و سپس به سراغ ضوابط مربوط به آن کسب و کار در کشور مورد نظر بروید و آن را بررسی کنید. معمولا بیشتر افرادی که به دنبال گسترش شرکت خود هستند و یا حتی می خواهند از طریق ثبت شرکت به کشوری دیگر مهاجرت کنند، به دنبال کشورهایی هستند که شرایط اقتصادی و اجتماعی خوب و پایداری داشته باشند. در آمارهایی که از سوی سازمان های بین المللی منتشر شده است دو کشور آمریکا و کانادا از نظر اقتصادی در صدر هستند. البته کشورهای شرق آسیا مانند چین، ژاپن، سنگاپور، کره جنوبی و… هم در چند سال گذشته رشد خوبی داشته اند. 

به طور کلی در بین کشورهای توسعه یافته و پیشرفته، کشورهای آمریکا و کانادا در بین ایرانیانی که می خواهند کسب . کار خود را توسعه دهند، اولویت دارند. البته این را هم باید بدانید که کشور آمریکا به دلیل مشکلات سیاسی که با کشور ایران دارد، برای تجار ایرانی که قصد گسترش بیزینس خود را در این کشور دارند، دور از دسترس است. از دیگر کشورهای اروپایی مخصوصا کشورهای حوزه شینگن از مقصدهای پرطرفدار برای ایرانیان هستند. البته در نظر داشته باشید که این کشورها که تعدادشان بسیار زیاد است، هر کدام دارای قوانین متفاوتی برای ثبت شرکت یک فرد خارجی دارند. در ادامه به بررسی شرایط ثبت شرکت در کشور کانادا می پردازیم. 

شرایط ثبت شرکت در کشور کانادا 

در مورد کشور کانادا شرایط کمی متفاوت شده است. این کشور یکی از اقتصادهای رو به رشد در جهان است که شرایط بسیار خوبی دارد. در کشور کانادا از صاحبان کسب و کارهای موفق و در کل سرمایه گذاران موفق استقبال خوبی می شود. طبق آمار هایی که منتشر شده است شهروندان ایرانی هم در یک دهه گذشته، کشور کانادا را برای کار و مهاجرت انتخاب کرده اند. ویزای استارت آپ کانادا یکی از بهترین برنامه های مهاجرتی است که کشور کانادا لحاظ کرده است برای کسانی که با یک سرمایه معقول تصمیم به راه اندازی کسب و کار خود را در این کشور دارند. البته نکته قابل توجه این است که تنها در ایالت بریتیش کلمبیا است که افراد می توانند سهام شرکت را صد در صد داشته باشند و نیاز به فرد دیگری برای مدیرعاملی نیست که مقیم کانادا یا شهروند کانادایی باشد. 

در واقع برای ثبت شرکت در کشوری دیگر باید برنامه ریزی های بلند مدت با اهداف مشخص وجود داشته باشد. تمامی اهداف اقتصادی و شرایط زندگی در آن کشور باید مورد بررسی قرار بگیرد. وکلای حقوقی بین المللی در راستای گسترش بیزینس و ثبت شرکت می توانند به شما راهنمایی کنند. 

شرایط ثبت کشور در کشورهای خارجی 

همانطور که گفتیم برای ثبت شرکت باید با قوانین و ضوابط کشور مورد نظر توجه کرد. البته یک سری از قوانین در بیشتر کشورها دارای شرایط عمومی و ثابتی برای ثبت شرکت است. در ادامه به بررسی این موارد می پردازیم. 

  1. داشتن مدارک شناسایی مانند کارت ملی و شناسنامه و پاسپورت الزامی است. 
  2. بسته به نوع شرکت حداقل نیاز به دو نفر برای برای ثبت شرکت در خارج است. 
  3. واریز نمودن مبلغی به صورت هزینه اولیه در بانک کشور مقصد 
  4. شرط استخدام افراد بومی آن کشور در شرکت از شروط کشور مقصد است. 

مزایای ثبت شرکت در کشورهای خارجی 

  1. یکی از بزرگترین مزیت هایی که ثبت شرکت دارد، گرفتن اقامت برای آن فرد و خانواده او است، زیرا بیشتر افرادی که در کشور خارجی شرکت ثبت می کنند، به هدف زندگی کردن در آن کشور این برنامه را دارند. 
  2. یک فرد با ثبت شرکت در کشوری دیگر می تواند تجارت خود را توسعه دهد. در واقع ثبت شرکت در کشوری دیگر به عنوان شعبه دیگر از آن برند و یا شرکت، علاوه بر مزایای اخذ اقامت می تواند سبب توسعه آن کسب و کار شود. به همین علت هم صاحبان کسب و کار کشوری را انتخاب می کنند که از نظر موقعیتی برای کسب و کار خود رونق خوبی داشته باشد. 
  3. از دیگر مزایای ثبت شرکت در کشور دیگر، این است که فرد متقاضی می تواند ایده های خود را در کشور جدید عملی کند. همان ایده هایی که در زادگاه خود نمی توانسته عملی کند. بسیاری از افراد که در کشورهای پیشرفته کسب و کار خود را راه اندازی کرده اند و به موفقیت بالایی رسیده اند بومی آن کشور نیستند و در واقع از کشوری دیگر آمده اند. 

این مزایا تنها بخشی از مزایای ثبت شرکت در کشورهای مختلف است. هر کشوری مزایای جداگانه ای هم برای ثبت شرکت برای متقاضیان در نظر گرفته است. برای انتخاب کشور مورد نظر می توانید به سیستم آموزشی بهداشتی و اقتصادی آن کشور توجه داشته باشید تا بهترین کشور را برای شروع کسب و کاری جدید و اقامت انتخاب کنید. 

امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات خوب و مفیدی در مورد گسترش بیزینس و ثبت شرکت در خارج از کشور بدست آورده باشید.