اگر شما هم تمایل دارید که سفر خارجی داشته باشید در مرحله اول باید برای دریافت ویزا اقدام کنید. ویزا در واقع همان سندی است که به واسطه نمایندگان قانونی دولت در هر کشوری مانند سفارت برای افراد سایر کشورها صادر می شود. توجه داشته باشید که نوع ویزا بستگی به نوع سفر شما و هدف شما از آن صفر دارد. اما در میان انواع ویزا ها می توان به ویزای توریستی اشاره کرد که پرتقاضا ترین و محبوب ترین نوع ویزا برای گردشگران است. ویزای توریستی مناسب کسانی است که می‌خواهند برای مدت زمان کوتاهی در کشور مقصد اقامت داشته باشند که این نوع ویزا می‌تواند بنابر اهداف مختلف مانند دیدن آشنایان باشد.  چندین روش برای اخذ ویزا وجود دارد که در ادامه می‌خواهیم به بررسی آنها بپردازیم. اگر شما هم می خواهید اطلاعاتی در مورد چگونگی دریافت ویزای توریستی به دست آورید این مقاله را به طور کامل مطالعه فرمایید.

روش های متفاوت صدور ویزای توریستی
روش حضوری
از متداول ترین روش ها برای صدور این نوع ویزا مراجعه حضوری به سفارت است، به این صورت که شما ابتدا باید درخواست خود را چه به صورت حضوری و چه به صورت اینترنتی به سفارت ارائه دهید در این حالت سفارت به شما یک وقت می دهد و شما باید در آن زمان همراه با مدارک مورد نیاز به سفارت مراجعه کنید. توجه داشته باشید برای اخذ ویزای برخی از کشورها مانند کشورهای عضو پیمان شینگن و کانادا نیاز به اطلاعات بیومتریک مانند انگشت نگاری و تصویربرداری و … برای صدور ویزا است. در این حین بعضی از سفارت ها هم برای جلوگیری از اتلاف وقت و راحت انجام شدن کارها برای اخذ ویزا مراحل فنی صدور ویزا را به کارگزار خدمات ویزا ارجاع می‌دهند. در ادامه در این مقاله سعی داریم اطلاعاتی در مورد روش ویزای آنلاین به شما بدهیم زیرا این نوع ویزا برای افراد بسیار اهمیت دارد زیرا در وقت آنها بسیار صرفه جویی می شود.

 روش ویزای آنلاین یا ویزای الکترونیک
این نوع روش از روش های جدید به حساب می آید که دولت ها برای تسهیل صدور مراحل ویزا و برای تحویل دولت الکترونیک راه اندازی کرده اند .با روش ویزای الکترونیک دیگر نیازی نیست که به صورت حضوری به سفارت کشورها مراجعه کنید و شما به راحتی می توانید درخواست خود را به صورت اینترنتی به مراجع قانونی ارسال کنید و حتی به صورت اینترنتی هم هزینه ویزا را پرداخت خواهید کرد. در حال حاضر کشور هایی مانند استرالیا، نیوزلند، ترکیه، گرجستان و ایران صدور ویزای الکترونیک را اجرا کردند. در ادامه در مورد روش دیگر اخذ ویزا با شما صحبت خواهیم کرد.

بررسی ویزا در بدو ورود
برای دریافت این نوع ویزا هیچ نیازی به تعیین وقت و یا مراجعه حضوری به سفارت آن کشور نداریم و فقط در زمان ورود به کشور مورد نظر همزمان با پرداخت وجه، مهر یا همان برچسب ویزا در پاسپورت شما اتخاذ می‌گردد. البته باید بدانید که برخی از کشورها در این حالت نیاز به یک سری مدارک دارند. به همین علت شما باید به هر کشوری که سفر می کنید اطلاعات کافی در مورد آن کشور در این رابطه ها داشته باشید تا به مشکل بر نخورید.

معاف از ویزا
جالب است بدانید که کشورهایی هم هستند که معافیت ویزا هستند و برای سفرهای توریستی نیاز به دریافت ویزا نخواهید داشت. باید بدانید که سالها قبل یک نوع تفاهم نامه بین دو کشور ایران و ترکیه انجام شده است که طبق آن شهروندان این دو کشور برای ورود به خاک هم هیچ نیاز به دریافت ویزا نخواهند داشت.

اعتبار ویزای توریستی چند وقت است؟
ویزای توریستی هم از نوع ویزاهای کوتاه مدت به حساب می آیند و در واقع موقت هستند. به این صورت که دارنده ویزا در طول مدت اعتبار ویزا می تواند در کشور مقصد اقامت داشته باشد. مدت اعتبار این نوع ویزا ها هم در کشورهای مختلف با یکدیگر فرق می کند برای مثال در کشورهایی که عضو شینگن هستند ویزای توریستی به مدت ۹۰ روز و در کشور امارات هم ۱۴ روز است. توجه داشته باشید که ترک کشور مقصد در زمان به پایان رسیدن اعتبار ویزا بسیار اهمیت دارد، حتی اگر شما یک روز هم بیشتر بعد از موعد قرارداد در آن کشور بمانید کاری غیر قانونی انجام داده اید.

برای چه اقدام به ویزای توریستی کنیم؟
همانطور که می دانید ویزای توریستی برای توریست ها صادر می‌شود که به منظور تفریح و گردش و تا دیدن آشنایان خود به کشور مقصد سفر می کنند و قطعاً این نوع ویزا برای کسانی که قصد ادامه تحصیل دارند مناسب نیست. به طور کلی ویزاهای مختلفی اعم از ویزای سرمایه گذاری، ویزای تحصیلی ویزای کاری و … وجود دارد که افراد بنا بر هدف خود می توانند اقدام به دریافت ویزای مورد نظر خود کنند.
امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات مفیدی در مورد چگونگی دریافت ویزای توریستی به دست آورده باشید.