ویزاهای مهاجرتی ( ویزای دائم )  طبق قوانین اداره مهاجرت امریکا ( اطلاعیه شماره 9 )

قسمت C-  بازماندگان خارجی شهروندان امریکایی

اگر شما یک شهروند آمریکایی هستید و پدر و مادرتان در خارج از امریکا زندگی میکنند  ، از ویزای والدین استفاده کنید.

ویزای والدین IR5 به شهروندان ایالات متحده اجازه می دهد والدین متولد خارجی را به عنوان اقامت دائم به ایالات متحده بیاورند. با این حال ، این ویزا باید در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده در کشور خارجی محل اقامت والدین صادر شود. برای درخواست  ویزای IR-5 برای والدین باید حداقل 21 سال داشته باشید.

قسمت E- مهاجرت مبتنی بر اشتغال

برای در نظر گرفتن ویزای کارمهاجرتی در برخی از دسته های اشتغالزای زیر ، کارفرما یا نماینده متقاضی ابتدا باید از وزارت کار تأیید مجوز کار را دریافت کند. ، کارفرما سپس یک دادخواست مهاجر برای نیروی کار خارجی ، فرم I-140 ، برای خدمات مربوط به شهروندی و مهاجرت ایالات متحده USCIS برای  ویزای کار شغلی مناسب ثبت می کند.   در این گروه سه زیر گروه وجود دار:

EB1 برای افرادی است  که توانایی فوق العاده ای در علوم ، هنر ، آموزش ، تجارت یا ورزش دارند.

متقاضیان این گروه باید مستندات گسترده ای داشته باشند که نشان دهنده شناخته شده بصورت ملی یا بین المللی در زمینه های تخصصی خود باشد. چنین متقاضیانی لازم نیست پیشنهادات شغلی خاصی داشته باشند ، تا زمانی که برای ادامه کار در زمینه هایی که توانایی فوق العاده دارند ، به ایالات متحده وارد شوند

EB2 متقاضیان این نوع ویزا باید یکی از دو شرط زیر را داشته باشند

۱- متخصصانی که دارای مدرک دانشگاهی پیشرفته (بالاتر از مدرک کارشناسی) ، یا مدرک کارشناسی و حداقل پنج سال تجربه در این حرفه هستند.

۲-افرادی با توانایی استثنایی در علوم ، هنرها یا تجارت. توانایی استثنایی به معنای داشتن مدرک تخصص به طور قابل توجهی بالاتر از آن که معمولاً در علوم ، هنرها یا تجارت وجود دارد.

استادان و محققان برجسته ای که حداقل سه سال سابقه تدریس یا تحقیق دارند ، که در سطح بین المللی شناخته شده اند صلاحیت اخذ این ویزا را دارند . متقاضیان این گروه باید برای ادامه تصدی ، تدریس در دوره تصدی پست یا موقعیت تحقیقاتی مشابه در دانشگاه یا موسسه های آموزشی عالی به ایالات متحده بیایند. کارفرما باید یک پیشنهاد شغلی ارائه دهد.

متقاضی این ویزا  باید به طور کلی دارای گواهینامه کار مورد تأیید وزارت کار باشد. پیشنهاد کار الزامی است و کارفرمای ایالات متحده باید از طرف متقاضی دادخواست مهاجر برای نیروی کار خارجی  ، فرم I-140 را تنظیم کند. در صورتی که به نفع کشور امریکا  باشد ، متقاضیان می توانند از پیشنهاد شغلی و گواهینامه کار تقاضای معافیت کنند. در این حالت ، متقاضی می تواند با تشکیل دادخواست مهاجرت برای نیروی کار خارجی  ، فرم I-140 ، همراه با مدارک مربوط به منافع ملی ، درخواست خود را مطرح کند.