اخذ ویزای توریستی آلمان با فراهم آوردن مدارک متعددی میسر است. به طور کلی برای اخذ ویزای توریستیهر یک از کشورها، فرد متقاضی می­بایست کنسولگری و یا سفارت کشور مورد نظر را متقاعد سازد که پس از ورود به کشور مورد نظر، به طور حتمی به کشور خود باز خواهد گشت.

برای تقاضای ویزای آلمان (ویزای کشورهای شنگن) حضور متقاضی الزامی است و مصاحبه انجام می گیرد. دریافت فرم تقاضای ویزا از طریق وب سایت سفارت جمهوری فدرال آلمان در تهران و همینطور مراجعه حضوری به سفارت امکانپذیر است. ولی وقت مصاحبه به صورت تلفنی به متقاضیان داده نخواهد شد. فرم اینترنتی درخواست ویزا را ­باید به صورت پرینت شده به همراه مدارک دیگر، روز مصاحبه ارایه توسط متقاضی ارائه گردد.

گفتنی است شانس اخذ ویزای توریستی کشور آلمان برای افرادی که به همراه خانواده خود جهت اخذ ویزای توریستی آلمان اقدام می نمایند، پایین ­تر از افرادی است که به صورت انفرادی جهت ویزای توریستی آلمان اقدام می­ کنند.

به طور مثال، در صورت احراز شرایط فوق الذکر مثل نامه حساب بانکی، اسناد ملکی و دیگر مدارک مورد نیاز، اگر در یک خانواده ۵ نفره، پدر یا مادر خانواده به صورت انفرادی اقدام به دریافت ویزای آلمان نمایند، شانس زیادی جهت اخذ ویزای توریستی کشور آلمان خواهند داشت. ولیکن اگر همه خانواده جهت اخذ ویزا به صورت همزمان اقدام نمایند، همه افراد از شانس کمتری در اخذ ویزای توریستی کشور آلمان برخوردار خواهند بود.

وقت سفارت در آلمان

وقت سفارت آلمان از طریق پورتال رسمی سفارت آلمان امکان پذیر است. دقت شود که وقت مصاحبه­ هایی را که در سیستم ثبت می­ کنید، قابل تغییر نمی باشد. اگر در زمان مقرر مدارک شما ناقص باشد و یا درخواست خود را به سفارت ارائه ندهید، تا چندین ماه قادر به گرفتن دوباره وقت سفارت نیستید. پس لطفا­ً به گونه ­ای برنامه ریزی کنید که چند روز قبل از وقت مصاحبه سفارت، تمامی مدارکت کامل شود.

موارد قابل توجه برای اخذ وقت سفارت آلمان و مصاحبه

  • در هنگام وارد کردن اطلاعات شخصی از جمله نام، نام خانوادگی، شماره گذرنامه و … دقت کنید. چرا که کوچکترین اشتباهی برای شما مشکل ساز خواهد شد. تمامی اطلاعات را­ با حروف و اعداد انگلیسی تایپ کنید.
  • یکی از اشتباهات متداول هنگام وارد کردن اطلاعات، شماره گذرنامه است. شماره گذرنامه فقط اعداد وشماره­ ها نیستند. به طور معمول شماره گذرنامه یک حرف لاتین به همراه اعداد می­ باشد. اگر به اشتباه حرف لاتین را وارد نکنید، روز مصاحبه به شما اجازه ورود به سفارت داده نخواهد شد.
  • آدرس ایمیل شما نیز بسیار مهم است. حتما از یک ایمیل صحیح و فعال استفاده کنید، زیرا سفارت آلمان تاییدیه وقت مصاحبه شما را  از طریق ایمیل به شما اعلام می کند. شما باید از آن پرینت گرفته و روز مصاحبه سفارت همراه خود داشته باشید.
  • عکسی که روز مصاحبه به سفارت تحویل می­ دهید، باید جدید باشد و متفاوت از عکس گذرنامه­ تان باشد.
  • اگر فرزندتان همراه شما سفر کند و سن آنها  کمتر از ۱۶ سال است، نیازی به گرفتن وقت سفارت ندارند، اما فراموش نشود که در روز مصاحبه حتماً همراه شما حضور داشته باشد.