مهاجرت تصمیمی بسیار بزرگ در زندگی هر فردی است. افراد سعی می کنند تمامی جوانب را در زندگی خود در نظر بگیرند و سپس تصمیم به مهاجرت بگیرند.  مهاجرت پروسه ای زمانبر و گاهی سخت است که نیاز به تلاش فراوانی دارد. در این برهه قطعا نیاز است تا هزینه های زندگی را در کشور مورد نظر خود در نظر بگیرید تا دچار مشکل نشوید. روش های مختلفی برای مهاجرت به کشورهای مختلف اروپایی وجود دارد. روش سرمایه گذاری، روش ازدواج، روش تحصیلی و … از جمله روش های مهاجرت هستند. البته جالب است بدانید که بیشتر افراد روش تحصیلی را برای مهاجرت انتخاب می کنند زیرا آسان تر است. کسانی که از طریق سرمایه خود بورسیه می‌شوند، هزینه های زیادی برای شهریه و مخارج خود در خارج از کشور دارند. البته گاهی هم افراد از طریق دانشگاه بورسیه می شوند که در این حالت نیازی به پرداخت هیچ شهریه برای تحصیل وجود ندارد. در این صورت تنها هزینه های زندگی مطرح است. در ادامه این مقاله اطلاعات بیشتری در مورد هزینه های جاری بعد از مهاجرت به شما خواهیم داد. 

هزینه های شهریه دانشگاه

همانطور که گفتیم، یکی از هزینه هایی که بعد از مهاجرت تحصیلی برای شما وجود دارد، هزینه های دانشگاه مورد انتخابی شما است. اگر از طریق هزینه های خود اقدام کرده اید، هزینه های شهریه بستگی به مقطع تحصیلی، نوع دانشگاه شما، کشور انتخابی و … دارد. هزینه های برخی از دانشگاه ها در یک مقطع با دانشگاه های دیگر متفاوت است و برآورد شهریه به عوامل زیادی بستگی دارد. به غیر از آن، خرج زندگی و کرایه خانه و … هم وجود دارند. البته اگر شما از طریق دانشگاه بورسیه شده باشید، هزینه های شما توسط دانشگاه پرداخت می شود و حتی بخشی از هزینه های زندگی شما را هم دانشگاه متقبل می شود. 

هزینه های کرایه خانه 

در ابتدا که شما برای تحصیل وارد کشور دیگری می شوید، ویزای تحصیل و در واقع اقامت موقت دارید. حتی اگر وضع مالی شما هم خوب باشد برای خرید خانه در برخی کشورها مانند کانادا باید اقامت دائم داشته باشید. اگر خانه ای هم خریداری کنید در صورت ترک کشور باید خانه خود را به فروش برسانید. معمولا افرادی که از طریق ویزای تحصیلی مهاجرت می کنند، در ابتدا خانه ای را کرایه می کنند. باز هم کرایه خانه و هزینه های آن بستگی به کشور و شهر مورد انتخابی شما، متراژ خانه، قدیمی و نوساز بودن و … دارد. با در نظر گرفتن تمامی این عوامل می توانید با توجه به بودجه خود اقدام به کرایه ه برای زندگی کنید. در ادامه اطلاعات بیشتری در مورد خرج و مخارج زندگی در کشوری دیگر به شما خواهیم داد. 

خرج و مخارج زندگی

بعد از تمامی این موارد نووبت به برآورد گذران زندگی و برآورد خرج و مخارج در یک ماه می رسد. باید بدانید که در آن کشوری که قصد زندگی دارید، قیمت مواد غذایی تقریبا به چه صورت است. در هر ماه به صورت تقریبی چه میزان هزینه برای خوراک خود باید در نظر بگیرید. تمامی اینم وارد جزء هزینه های زندگی پس از مهاجرت به حساب می آیند. 

هزینه های پوشاک و تفریحات 

در آخر هم باید به فکر هزینه خرید لباس و تفریحات خود باشید. میزانی از پول و درآمد خود را هم باید صرف خرید پوشاک و تفریحات کنید. این هزینه ها هم بسیار متغیر است و اصلا نمی توان برای همه افراد هزینه ای دقیق را برآورد کرد. بستگی دارد که چه میزان و چه نوع جنس و برندی را برای خود نیاز دارید. چه تفریحاتی را برای آخر هفته خود در نظر دارید. تمامی این موارد هزینه های پوشاک و تفریحات شما به حساب می آیند که باید در نظر داشته باشید. در ادامه به بررسی هزینه های زندگی در دو کشور بعد از مهاجرت می پردازیم. 

هزینه های زندگی در کشور کانادا 

هزینه های زندگی در کشور کانادا هم متفاوت است. برای مثال شخصی که در شهرهای بزرگ این کشور زندگی می کند با شخصی که در حومه شهر زندگی می کند هزینه های یکسانی را متحمل نمی شوند. هزینه های اجاره در کشور کانادا از 1000 دلار تا 1800 دلار به طور متوسط است. برای کسانی که قصد مهاجرت به کشور کانادا را دارند بسیار اهمیت دارد که هزینه های اجاره خانه را تخمین بزنند تا دچار مشکل در این باره نشوند. بیشتر مردم کانادا 50 درصد از حقوق خود را خرج اجاره خانه و آب و برق و تلفن و خرید ظروف و مبلمان و سایر هزینه های خانه می دهند. اگر شرایط خرید خانه را در کانادا داشته باشید، می توانید از وام های بانکی هم استفاده کنید. البته این موضوع زمانی صدق می کند که دارای اقامت دائم باشید. به طور کلی قیمت خانه هم در کشور کانادا بستگی به شهرهای آن و ایالت مورد انتخابی شما دارد. 

هزینه های زندگی در آمریکا 

می توان اینطور گفت که بخش اعظمی از درآمد خود را در آمریکا باید به اجاره خانه اختصاص دهید. البته این را هم بدانید که در مرکز شهر هزینه های زندگی و اجاره خانه بسیار بالا است و در حومه شهر و روستا ها این هزینه ها به طور قابل توجهی کاهش پیدا می کند. شهر نیویورک که در کشور آمریکا قرار دارد، نهمین کشور گران جهان شناخته شده است. هزینه های زندگی در نیویورک بسیار بالا است و این موضوع به طور کلی در مورد اجاره خانه، تفریحات، خرج و مخارج، پوشاک و … صدق می کند. بهتر است قبل از مهاجرت به هر شهری در آمریکا هزینه های آن را برآورد کنید. 

سخن پایانی

هر کشوری که شما برای مهاجرت انتخاب می کنید، باید هزینه ها را برای زندگی در آن برآورد کنید. در غیر این صورت ممکن است خیلی ساده بگیرید و در گذران زندگی خود به خصوص در روزهای اول دچار مشکل شوید. برای بدست آوردن اطلاعات دقیق در مورد این موارد می توانید با وکلایی که در این حرفه فعالیت دارند، مشورت بگیرید. 

امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات خوب و مفیدی در مورد هزینه های زندگی پس از مهاجرت بدست آورده باشید.