مهاجرت استرالیا

نکاتی که باید قبل از مهاجرت استرالیا بدانید. استرالیا، سرزمینی است که معنای واقعی تنوع را به شما نشان می‌دهد. شاید اغراق نباشد اگر بگوییم همه‌چیز، از حیات‌وحش گرفته تا وضعیت آب و هوایی این کشور، رنگارنگ و مهیج است. درواقع، هیچ دو مسافری در استرالیا، نمی‌توانند تجربه‌ی یکسانی داشته باشند، مگر اینکه در طی سفر همدیگر را دنبال کنند. اگر تصمیم خودتان را گرفته‌اید و مهاجرت استرالیا را در برنامه‌‌ی آینده‌ی خود قرار داده‌اید، بهتر است قبل از اینکه چمدان‌هایتان را ببندید، با نکاتی کاربردی در مورد این کشور آشنا شوید. با ما همراه باشید.

مهاجرت استرالیا | آشنایی با کشور استرالیا برای مهاجرت
مهاجرت استرالیا - آب و هوای استرالیا و نتیجه آن بر مهاجرت افراد به این کشور

1. آب‌وهوای استرالیا بسیار متنوع است

بسیاری از مردم، تصور می‌کنند آب‌وهوای استرالیا در تمام طول سال یکسان و هر گوشه‌ای از این کشور، گرم و آفتابی است. اگر قصد مهاجرت استرالیا را دارید، بهتر است بدانید که این پیش‌زمینه در مورد آب‌وهوای استرالیا، کاملاً نادرست است. زیرا در همان زمانی که در جنوب این کشور هوا آفتابی است، ممکن است در شمال، هوا بارانی باشد. برای مثال، بریزبن، آب و هوایی استوایی دارد. درحالی‌که مردم ملبورن، ممکن است در طول یک روز، آب‌وهوای چهارفصل سال را باهم تجربه کنند. حتی در بعضی از مناطق این کشور، آن‌قدر برف می‌بارد که می‌توانید در آنجا اسکی کنید!

2. با مهاجرت استرالیا، می‌توانید مراقبت درمانی رایگان دریافت کنید!

مراقبت‌های بهداشتی در استرالیا، که بانام Medicare شناخته می‌شوند، برای افرادی که اقامت دائم این کشور را دارند، رایگان هستند. همچنین، توافق‌نامه‌هایی بین دولت استرالیا و چندین کشور دیگر مانند انگلیس و نیوزلند صورت گرفته است، که بر اساس آن، مسافران این کشورها هم می‌توانند به‌صورت موقت از Medicare استفاده کنند. بااین‌وجود، اگر برای مهاجرت استرالیا آماده می‌شوید، برای اطمینان، بهتر است به فکر بیمه‌هایی که به‌صورت خصوصی مراقبت‌های بهداشتی شمارا پوشش می‌دهند هم باشید.

3. سیگار کشیدن در استرالیا بهای سنگینی دارد

هنگام آماده شدن برای مهاجرت استرالیا، بهتر است به یاد داشته باشید که دولت استرالیا واقعاً دوست ندارد شهروندانش سیگار بکشند. به همین دلیل هم جریمه‌ی نقدی سنگینی برای این کار تعیین کرده است. شهروندان استرالیا، به ازای کشیدن هر نخ سیگار، 0.7 دلار، مالیات می‌پردازند. البته این میزان جریمه هرسال حدود 12.5 درصد افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل هم قیمت هر بسته سیگار در استرالیا، حدود 40 دلار است. البته این جریمه‌های سنگین واقعاً تأثیر مثبتی داشته‌اند. به شکلی که از سال 1980 تاکنون، نرخ استعمال دخانیات توسط افراد بالغ در استرالیا، حدود 50 درصد کاهش داشته است.

بنابراین، اگر تمایل ندارید مبلغ زیادی برای خرید سیگار هزینه کنید، قبل از اقدام برای مهاجرت استرالیا، بهتر است عادت سیگار کشیدن خود را (در صورت وجود) ترک کنید.

4. در استرالیا از سمت چپ حرکت کنید!

اکثر مردم می‌دانند که فرمان ماشین استرالیایی‌ها، سمت چپ ماشین تعبیه می‌شود. اما آیا می‌دانستید که استرالیایی‌ها یک سیستم کاملاً منظم برای راه رفتن از سمت چپ خیابان‌ها دارند؟ چنین نظم و انضباطی در کشور استرالیا کاملاً پذیرفته‌شده است. برای مثال، در انگلستان، زمانی که در پیاده‌رو هستید، سیستم جاده‌ای منظمی وجود ندارد و شما می‌توانید در یک جاده، از هر طرف که می‌خواهید حرکت کنید. ولی در استرالیا، قوانینی وجود دارد که در صورت مهاجرت استرالیا، باید هنگام پیاده‌روی آن‌ها را رعایت کنید. البته قدم زدن از سمت راست جاده‌ها جرم نیست، ولی ممکن است واکنش جالبی از سمت مردم بومی استرالیا در انتظارتان نباشد.

5. مراقب باشید هنگام عبور از خیابان‌های استرالیا مرتکب جرم نشوید!

در استرالیا، هر زمان که دوست داشتید نمی‌توانید از خیابان رد شوید، مگر اینکه تمایل داشته باشید جریمه‌ای 70 دلاری پرداخت کنید. این جریمه خیلی هم زیاد به نظر نمی‌رسد، بااین‌حال، بعد از مهاجرت استرالیا و شروع زندگی در این کشور، بهتر است به این نکته هم توجه داشته باشید. در سال‌های 2014 تا 2017، بیش از ده هزار عابر پیاده در نیوساوت ولز، برای عبور از جاده‌های غیرمجاز جریمه شدند. قوانین مربوط به عبور و مرور بسیار ساده هستند؛ کافی است همیشه از خطوط عابر پیاده رد شوید، یا از پل‌های عابر پیاده استفاده کنید.

6. نگران حیات‌وحش استرالیا نباشید

باوجود پیش‌زمینه‌ای که در مورد حیات‌وحش استرالیا در ذهن مردم ایجادشده است، شاید خیلی از افراد بعد از اقدام برای مهاجرت استرالیا، نگران حیواناتی باشند که در خیابان‌های این کشور پرسه می‌زنند. باور کنید هیچ خطری از جانب حیات‌وحش این کشور، شما را تهدید نمی‌کند. مطمئناً موجودات خطرناکی در سراسر استرالیا وجود دارند، اما آمار حوادث مربوط به این موجودات، نگران‌کننده نیست.

برای مثال، فقط دو گونه عنکبوت کشنده در استرالیا وجود دارد که برای زهر هردوی آن‌ها، پادزهر ساخته‌شده است. درواقع، از سال 1979، هیچ شهروند استرالیایی براثر نیش عنکبوت، فوت نکرده است. همچنین، به‌صورت متوسط، هرسال فقط یک حمله‌ی مرگبار توسط کوسه‌ها اتفاق می‌افتد.

7.  استرالیا باربیکیو رایگان در انتظار شما است!

فرهنگ باربیکیو برای مردم استرالیا، موضوع مهمی است. به شکلی که مراکز مخصوص باربیکیو رایگان در پارک‌های مختلف سراسر کشور وجود دارد. این باربیکیوها، جزو وسایل عمومی هستند؛ بنابراین، بعد از مهاجرت استرالیا، زمانی که در کنار یک باربیکیو، مشغول آماده کردن کباب هستید، می‌توانید با سایر خانواده‌های استرالیایی هم آشنا شوید. همچنین، این باربیکیوهای رایگان، در سواحل این کشور هم در دسترس هستند و شما می‌توانید تصورات خود را در مورد کباب خوردن در سواحل استرالیا، تحقق ببخشید.

8. به کارگران احترام بگذارید

استرالیایی‌ها، واقعاً به حقوق کارگران خود اهمیت می‌دهند، که این موضوع خوبی است. استرالیا ازجمله اولین کشورهایی بود که قانون 40 ساعت کار در هفته را اجرا کرد. همچنین، حداقل دستمزد کارگران در استرالیا، بالاترین میزان دستمزد در میان سایر کشورهای جهان است. البته در مقایسه با سایر کشورهای جهان، مالیات برای کارگران استرالیایی، خیلی هم زیاد نیست. به همین دلیل هم شرایط خوب اقتصادی این کشور، یکی از دلایل مهم برای مهاجرت استرالیا محسوب می‌شود.

جمع‌بندی مهاجرت استرالیا

همانطور که ذکر شد، استرالیا کشوری است که علاوه بر فرهنگ چندملیتی و تنوع در زبان و دین شهروندانش، ویژگی‌های متنوع دیگری، مانند آب‌وهوای متغیر، حیات‌وحش گوناگون و… هم دارد که ممکن است برای بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند، عجیب به نظر برسد. به همین دلیل هم بهتر است قبل از مهاجرت استرالیا، با چنین نکاتی آشنا شوید. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع‌شده باشد.