اخبار مربوط به ورود تازه واردها به استرالیا

اخیراً اخبار خوشی در مورد محدودیت‌های اعمال‌شده برای ورود و خروج به استرالیا منتشرشده است که موجب خشنودی بسیاری از تازه واردها به استرالیا و افرادی شده که در انتظار ورود به استرالیا هستند. با توجه به بودجه‌ای که توسط خزانه‌دار جاش فرایدنبرگ و وزیر دارایی ماتیاس کورمان پیش‌بینی‌شده است، احتمال می‌رود محدودیت‌های سفر زمانی بین 1 ژانویه 2021 تا 30 ژوئن 2021 برداشته شود. این خبر مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفت، زیرا مبنی بر آن است که برای مهاجران موقت و دائمی، امکان بازگشت به استرالیا فراهم خواهد شد. البته حتی در این صورت هم همه مسافرانی که وارد استرالیا می‌شوند، باید دو هفته به‌صورت اجباری قرنطینه شوند.

زمان ورود تازه واردها به استرالیا

از زمان اجرای ممنوعیت سفرهای بین‌المللی در ماه مارس 2020، از ورود افراد و مهاجران دارای ویزای موقت به استرالیا جلوگیری شده است. همچنین باوجوداین محدودیت‌ها، شهروندان استرالیایی و افرادی که اقامت دائم این کشور را دارند هم امکان سفر و خارج شدن از استرالیا را ندارند.

بااین‌حال، جاش فریدنبرگ خبر از تغییر این اوضاع داد. او اظهار داشت: «فرض ما بر این است که مهاجران به‌تدریج اجازه ورود و بازگشت به استرالیا را پیدا می‌کنند، قرنطینه تازه واردها به استرالیا هم انجام می‌شود و این فرصت خوبی برای بازگرداندن دانشجویان بین‌المللی است. ولی در مورد تاریخ شروع این طرح هنوز تصمیمی گرفته نشده است.»

دلیل اصلی برای اعمال این طرح، بازگرداندن دانشجویان بین‌المللی است. تأخیر مداوم در بازگشت دانشجویان، دانشگاه‌ها را به‌شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد. زیرا صنعت آموزش بین‌المللی استرالیا، سالانه 39 میلیارد دلار وارد اقتصاد این کشور می‌کند.

در 8 دسامبر 2020، وزیر بهداشت استرالیا توصیه کرد که دوره اعمال شدید محدودیت‌ها تا 17 مارس 2021 ادامه داشته باشد، بنابراین بعید است که سفرهای بین‌المللی تا قبل از مارس 2021 از سر گرفته شوند.

اگر دولت استرالیا در مارس 2021 مرزها را باز کند، حتی ممکن است پردازش درخواست‌های اقامت دائم در استرالیا هم از سر گرفته شوند.

دولت استرالیا در ماه‌های اخیر مجبور به اعمال تغییرات زیادی در سیاست مهاجرت شده است. بسیاری از این تغییرات قرار است در سال 2021 اجرایی شوند. می‌توانید تغییرات اعمال‌شده را در ادامه مشاهده کنید.

تغییرات اعمال‌شده در قانون مهاجرت استرالیا در سال 2021

تغییرات زیر ممکن است تازه واردها به استرالیا و افرادی که قصد ارسال درخواست ویزا و یا درکل افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند، تحت تأثیر قرار دهد:

  • صدور 160 هزار برنامه مهاجرتی به سال 2020 و 2021 اختصاص یافت
  • ویزای خانواده از 47.732 به 77.300 افزایش یافت
  • اولویت صدور ویزا با متقاضیان ایجاد مشاغل، کارآفرینان و سرمایه‌گذاران است
  • تعداد 15000 ویزای استعدادهای درخشان جهانی به سال 2021 اختصاص یافت
  • تغییراتی موقت در برنامه ویزای خانواده ایجاد شد
  • مقررات مربوط به زبان انگلیسی در ویزای شریک هم تغییر کرده است
  • تعداد ویزاهای سرمایه‌گذاری و تجاری کاهش پیدا می‌کنند

جمع‌بندی

با توجه به موارد ذکرشده، احتمال اینکه از مارس 2021 مرزهای کشور استرالیا رو به تازه واردها به این کشور بازشوند، افزایش‌یافته است. حتی باوجوداینکه سقف برنامه مهاجرت 2020 تا 2021 همان 160 هزار برنامه است، تغییراتی هم در این مورد ایجادشده است. طبق طرح جدید، تأکید بیشتر استرالیا بر روی ویزاهای خانواده است که به 77.300 مورد افزایش‌یافته است.